andres@leokivi.ee +372 516 7864
Hooldatud tänavakivi kestab kaua

Tänavakivi hooldus.

Tänavakivi plats on vastupidav ja võib kesta aastakümneid. Kuid selleks, et kindlustada oma kiviplatsile pikk eluiga, tuleb seda ka aeg-ajalt hooldada. Eriti oluline on vältida levinud vigu, mida sageli majaomanik isegi veaks ei pea, kuid mille tõttu saavad betoonkivid korralikult kahjustada ja mõjutavad kogu kiviplatsi eluiga.  

Enamik vigu tekib platsi hooldades ja puhastades. Tõime sinu jaoks välja peamised tegevused koos juhistega, kuidas kive kahjustamata tänavakivi platsi hooldada.

Tänavakivi pesu

Kiviplatsi pesemine

Kui sillutist on vaja puhastada, siis tuleb vältida kivide mehaanilist (nt. löögid, kraapimine) ja keemilist vigastamist. Kasutada tuleks spetsiaalselt betoonkivide jaoks mõeldud puhastusvahendeid. Kõige kindlam on sillutist puhastada harja ja veega või kasutada survepesurit.

Peale pesu tuleks kindlasti kontrollida, et kivivuugid oleksid endiselt liivaga täidetud ning neid vajadusel uuesti täita. Kui vuugid on ilusti liiva täis, siis ei vaju kivid aastatega viltu ja sinu kiviplats kestab kaua.

Umbrohu eemaldamine

Umbrohtu saab eemaldada nii kitkudes kui kasutades spetsiaalselt selle jaoks ette nähtud tõrjeaineid. Kindlasti tuleb veenduda, et valitud aine sobib kasutamiseks betooni peal. Sammalt eemaldatakse tavaliselt mehaaniliselt ning vältides väga hoolikalt  kivide kriipimist metallesemetega.

Õli ja rasvaplekid

Õli ja rasvaplekid otseselt kivide pinda ei kahjusta, kuid nad ei näe ka ilusad välja. Kui vähegi võimalik, siis tuleks õli- või rasvaplekiga kohe tegeleda, et mustus ei imenduks kivi sisse. Mõistlik oleks kasutada paberit, saepuru vms imavat materjali. Seejärel pesta kivi pind veega harjates või survepesuriga. Võib kasutada ka nõudepesuvahendit, kuid selle jäägid tuleb hoolikalt veega loputada.

Lume ja jää eemaldamine

Eesti kliimas tuleb talveperioodil võrdlemisi tihti eemaldada kiviplatsilt lund ja jääd, kuid seda tuleks alati teha mehaaniliselt, kasutades labidat või harja. Soovitatav on vältida metallesemete kasutamist, kuna suure tõenäosusega kahjustavad need kivi pealispinda.

Samuti ei talu betoonkivid otselööki, mistõttu on raskete ja teravate esemete nagu kangid ja kirved kasutamine keelatud. Nende kasutamisel võivad kivid mureneda või nende sisekihti tekkida praod, mistõttu väheneb kivi külmakindlus ja mille tulemusel kivi külmub lõhki.

Libedust võib tõrjuda kasutades liiva, peeneteralist graniitkillustikku või tuhka (ideaalne lahendus, kui majas on olemas ahiküte või kamin). NB! Soola kasutamine ei ole soovitatav, kuna sool kahjustab betooni struktuuri ja lagundab sillutise pinda.

Närimiskummi eemaldamine

Täpselt nii — närimiskummi eemaldamine — olgugi et tundub probleemina natukene naljakalt, on päris suur väljakutse ning seda valesti tehes võivad kivid korralikult kahjustada saada.  Kindlasti ei tohiks kasutada lahustavaid happeid. Kõige kindlam viis närimiskummi eemaldamiseks on kasutada kuuma vett või survepesurit.

Survepesuri kasutamisel tuleb jälgida, et ei toimuks liiva välja uhtumist sillutise vuukidest. Kui see siiski juhtub, tuleb sillutise vuugid uuesti kuiva liivaga täita.

Oled tänavakivi hooldamisega lootusetult hiljaks jäänud või ei oma ise vajalikku tehnikat ega aega?

Küsi meilt tänavakivi hooldusele pakkumist

Vaatame sinu tänavakivi platsi üle ja paneme paika plaani, kuidas selle välimust värskendada ja eluiga pikendada. Võta meiega ühendust!